Dlaczego odżywki białkowe są tak istotne?

Nie ważne, czy właśnie zacząłeś przygodę z siłownią, czy od dawna ciężko trenujesz i jesteś zapalonym sportowcem! Na pewno nie raz rozmawiając z osobami czynnymi ruchowo, słyszałeś o odżywkach białkowych. Czym właściwie one są i jakie najlepiej stosować?

Aby móc odpowiedzieć na to pytanie, wyjaśnijmy termin odżywki - czym właściwie jest białko? Odżywki to nic innego jak zamienniki żywności, których celem jest dostarczenie organizmowi niezbędnych składników pokarmowych. Najczęściej stosowanymi substytutami są odżywki białkowe, czyli odżywki, których głównym składnikiem (80%) jest białko. Czym natomiast jest białko?

Białko jest jednym z podstawowych budulców ciała, które odpowiadają za skurcz i ruch mięśni. Jest elementarnym składnikiem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ten mikroskładnik posiada w sobie aminokwasy, które są niezbędne przy wzroście i rozwoju tkanek naszego ciała. Pełni też funkcję transportową w naszym ciele. Jeśli więc uprawiasz sport lub prowadzisz aktywny tryb życia, musisz codzienne uzupełniać niedobór tego składnika w swoim organizmie. Aby wywołać efekt przyrostu mięśni, musimy często stosować różnego rodzaju suplementy produktów m.in. w postaci odżywek. Dzięki odżywkom jesteśmy w prosty i szybki sposób podać do naszego ciała dużą ilość białka. Pamiętaj jednak, aby w pierwszej kolejności dostarczać białka z pożywienia, a dopiero w drugiej kolejności w postaci suplementu. Wśród odżywek białkowych można podać, co najmniej trzy podstawowe rodzaje:

  • - białko serwatkowe – jest szybko wchłaniane (ok 1-2 godziny). Bardzo dobrze spisuje się, kiedy nie mamy czasu na uzupełnienie niedoboru białka np. rano lub po treningu. Jest bardzo popularne wśród osób ćwiczących na siłowni i dbających o rzeźbę. Jego nazwa wzięła się od serwatki, czyli naturalnego składnika występującego w mleku, który zawiera niezbędne aminokwasy m.in. lizyna, izoleucyna, walina, leucyna, których organizm sam nie wytworzy i muszą być one dostarczone z pożywieniem. Jest bardzo łatwo trawiona oraz w najszybszym czasie jest wchłaniana prze organizm. Odżywki serwatkowe są spotykane w trzech formach:
  • a) Koncentratu białka serwatkowego – zawiera w swoim składzie 80% ilości białka i pewne ilości cholesterolu i tłuszczu
  • b) Izolat białka serwatkowego – posiada więcej ilości białka – 90%
  • c) Hydrolizat białka serwatkowego – z największą ilością białka
  • - albumina jaj – jest to białko średnio wchłaniane. Pochodzi z jaj i zawiera dużą ilość minerałów i witamin i zaleca się go sportowcom i osobom aktywnym.
  • - białko kazeiny – jest to białko otrzymywane z mleka i jest najwolniej wchłaniane ze wszystkich. Najlepiej stosować je bezpośrednio przed snem, a nie po treningu.

Dowiedziono, że stosowanie odżywek nie wpływa negatywnie na nasze ciało, a wręcz przeciwnie jego podaż spowoduje dostarczenie do organizmu niezbędnych produktów do odbudowy naszych mięśni, które są konieczne przy prawidłowym planowaniu treningu i diety.

Pamiętajmy jednak o stosowaniu odżywek w odpowiedniej ilości, gdyż zbyt duża ich ilość w organizmie przyniesie niepożądane skutki w postaci zakwaszenia czy problemów z układem pokarmowym i trawienia.

Polecane artykuły